środa, 3 grudnia 2014

Cykl Saint-Petersburg - Stolica Północy

Sankt-Petersburg. Myślę, że mimo tego, że to miasto jest bardzo odległe od nas, jest miastem przeogromnej Federacji Rosyjskiej, leży nad rzeką Newą, każdy o nim słyszał. Znane jest nam chociażby z kart historii.

Właśnie, zaczniemy od historii. 

Nie będę przytaczać teraz wszystkiego, ale na pewno ważne jest to, że Petersburg miał kilka nazw. Na początku zwany był Sankt Piterburh, jednak gdy wybuchła I wojna światowa (Первая мировая война) uznano, że nazwa jest zbyt niemiecka i Piterburh przyjął nazwę Piotrograd (Петроград). 26 stycznia 1924, gdy zaczął panować Włodzimierz Lenin (Владимир Ленин) miasto nosiło nazwę Leningrad (Ленинград) i tak aż do roku 1991! Po 77 latach mamy z powrotem Sankt-Petersburg.

To właśnie w Petersburgu wybuchła rewolucja październikowa, czyli przewrót zbrojny dokonany przez bolszewików. Miało to miejsce (według naszego kalendarza) w nocy z 24 na 25 października 1917 roku. Rozpoczęło się to na Placu Pałacowym (Дворцовая площадь).  Za sygnał rozpoczęcia się rewolucji uznaje się wystrzał z krążownika Aurora.
Poniższa fotografia przedstawia ten Plac, na którym znajduje się  Sztab Generalny oraz kolumna Aleksandra.

Plac Pałacowy/fot. Karolina Siwek

 
Krążownik Aurora/fot. z internetu
   

Osobliwości miasta Petersburg. (Достопримечательности города Петербург).

Ermitaż
Jest to symbol potęgi Imperium Rosyjskiego. Można nawet powiedzieć, że to serce tego miasta. Jeśli jesteś w Petersburgu musisz to zwiedzić! :)

Ermitaż jest to rosyjskie muzeum państwowe i ma zbiory sztuki z całego świata! Zbiory te te znajdują się w pięciu budowlach: w najstarszej i największej z nich czyli w Pałacu Zimowym, następnie w Małym Ermitażu, Starym Ermitażu, dawnym teatrze pałacowym i Nowym Ermitażu. Pałac zamienił się w galerię sztuki dzięki carycy Katarzynie II, która poprosiła francuskiego filozofa Denisa Diderota by w jej imieniu kupował obrazy francuski artystów. W ten sposób do Sankt Petersburga trafiły płótna Poussina, Watteau, Rembrandta, Rubensa, Rafaela, Tycjana i wielu innych znakomitych malarzy.
Po rewolucji październikowej na własność państwa przeszły i znalazły się w Ermitażu największe kolekcje prywatne: hrabiego Aleksandra Strogonowa, księcia Grigorija Potiomkina, księcia Mikołaja Jusupowa i braci Morozowów.
Co ciekawe w czasie II wojny światowej Ermitaż został bezpośrednio trafiony tylko dwukrotnie, pomimo tego, że na miasto spadło w tym czasie ponad 150 tysięcy ciężkich pocisków artyleryjskich oraz ponad 10 tysięcy bomb burzących i zapalających!

A oto kilka moich oraz koleżanki fotografii z tego miejsca. 

fot.K.Siwek/D.Łyduch
 fot.K.Siwek/D.Łyduch
 fot.K.Siwek/D.Łyduch
 fot.K.Siwek/D.Łyduch
 fot.K.Siwek/D.Łyduch
 fot.K.Siwek/D.Łyduch



Ermitaż słynie również z tego, że ma pewnych mieszkańców. Są nimi... koty! :) Oczywiście nie są one w środku muzeum, ale na zewnątrz jest wiele. 
Oto jedno zdjęcie dla Was, które przedstawia mnie z ermitażowym kotem. Zostałam przez niego zaatakowana :D 

fot. M. Stępniewski



O Petersburgu można pisać i pisać, więc na dziś kończę ten post, ale będzie ich jeszcze wiele. Zaprezentuję Wam po kolei każde z wyjątkowym miejsc Petersburga. <3

PS. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej, miałabym coś dopowiedzieć, piszcie śmiało, a ja z przyjemnością to dla Was zrobię! :)


1 komentarz:

  1. Здравствуйте, Каролина!
    Поскольку Вы изучаете русский язык, то позволю себе написать свой комментарий кириллицей.
    Вы написали чудесное эссе о Санкт-Петербурге и я очень рада, что Вам понравился этот прекрасный город.
    У меня лишь пара замечаний.
    "26 stycznia 1924, gdy zaczął panować Włodzimierz Lenin (Владимир Ленин) miasto nosiło nazwę Leningrad (Ленинград) i tak aż do roku 1991! "

    Возможно я не до конца понимаю, что Вы имели ввиду под "zaczął panować", если воспринимать буквально как "начал править", то это конечно не так. Ленин умер 21 января 1924 года и уже после его смерти в честь его памяти переименовали Петроград в Ленинград.

    "Miało to miejsce (według naszego kalendarza) w nocy z 24 na 25 października 1917 roku."

    Здесь Вы, пожалуй, тоже неточны.

    Во-первых, если как Вы сами указали, началом революционных событий считать залп с Авроры, то произошел он не 24-го, а 25 октября.
    Во-вторых, 25 октября - это дата по юлианскому календарю, по григорианскому календарю это событие произошло 7 ноября. Россия перешла на григорианский календарь только в феврале 1918 года, Речь Посополитая - в октябре 1582 года.

    Pozdrawiam
    Tatiana

    OdpowiedzUsuń